Herb Ślepowron

Title
Herb Ślepowron

Abbreviation
Herb Ślepowron

Publication

Text
ŁĘCK
al. Lenck, Leńck, niem. Lensk, - dok. Lenczke, Lanezke, wś kośQielna parafialna, pow. niborski, nad łęgami prawego brzegu strugi Działdówki czyli Nidy, na bitym trakcie działdowsko -lidzbarskim, 1 milę od m. Lidzbarga, 2 milę od Działdowa, blisko granicy Król. Polskiego i pow. lubawskiego….
…W czasie reformacyi dobra Ł. wraz z kościołem dostały się innowiercom. Dopiero w początkach X.VII w. :Maciej Prus Rywocki, dziedzic wioski i gorliwy katolik, odzyskał napowrót kościół, jak sam o tem pisze w zachowanych aktach kościelnych:
"Było to r. 1609, kiedy z prośbą: o wydanie kościoła udałem się do Królewca. Ale tam srogie tylko groźby odniosłem od regentów i sekretarzy. A widząc się i życia niepewnym, odjechałem. Teraz przez różne znajome mi osoby prosiłem o pomoc króla Jegomości Zygmunta III. A otrzymawszy list królewski, znowu ruszyłem do Królewca. Z początku grożono mi, w końcu obiecywano 2 sute wioski albo 12000 zł. w podarunku, bylebym żądania mego zaniechał. Ale ja nad ziemskie skarby wolałem kościół biedny wierze katolickiej przywrócić i tyle dusz ludzkich Boga pozyskać. Widząc zaś złą wolę Kurfirszta, postanowiłem go zupełnie pominąć. Zaprosiłem biskupa chełmińskiego naonczas Wawrz. Gębickiego, żeby kościół odebrał luteranom i poświęcił. Tego jeszcze r. 1609 d. 28 list. przybył do Ł. X. Gołyński, oficyał pomorski, z innym księdzem Gołudzkim. Następnego dnia weszli do. kościoła, poświęcili go, odprawili mszę św. i jako nowego pasterza postanowili X. Bagniańskiego, proboszcza lidzbarskiego. Pruski Kurfirszt jednak nie myślał katolikom zdobyczy wydać; rozkazał staroście działdowskiemu Birkanowi, ażeby siłą zbrojną kościół odebrał. Napadł tedy pan Birkan wieś naszą w kilkuset rajtgardy, drzwi kościelne gwałtem obił i luterskiego swojego minitra wprowadził. Krotko potem sprosiłem i ja ze wszystkich stron do Ł. zbrojne zastępy w:spółbraci naszych. Niceśmy jeszcze nie uczynili, a rajtgarda skoro tylko nas ujrzała, zaraz odeszła. Od tego czasu Kurfirszt poprzestał nagabywań, a w łęckim kościele szła chwała Boża niezakłócona.”
Maciej Prus Rywocki nim osiadł w Ł. pełnił przez dłuższy czas rząd nauczyciela u pana Kryskiego, woj ew. płockiego; jeździł w celach naukowych po Niemczech, :Morawii, Włoszech i Hiszpanii, zamieszkał też przez niejaki czas ze synem wojewody u królewskiego dworu. w Krakowie. Ob. wyjątki z wizyt. Potockiego w książce „Utracone kościoły i kaplice w dyec. chełmińskiej,” str. 145. Po tyle zasłużonym :Macieju nastąpili jako dziedzice Ł. zapewne jego synowie :Marcin i Jakób Rywoccy. Marcina żona była Anna, córka. Sudka Wilczewskiego, ławnika ziemskiego malborskiego i Doroty Gulbskiej.
Oprócz Ł. posiadali Rywoccy wś. Rywociny, Wysokę i Koszelewki. Później zachodzą, jako dziedzice Ł. Łęccy i Żbikowscy, herbu Ślepowron. W M.- -Ł. mieszkają między innemi Jan Łęcki, Ciborski Paweł, Kubalscy….”
Kś. F.

Unique identifier
3FE62079CAEBBB044AC6E79A81C41435

Last change April 7, 200817:29:28

Given names Surname Sosa Birth Place Death Age Place Last change
Given names Surname Age Given names Surname Age Marriage Place Last change
Media objects
Media Title Individuals Families Sources Last change
Sources
Title Individuals Families Media objects Sources Last change